God morgen Norge!
Ah så herlig!!!
#godmorgenNorge på #tv2 er tilbake
Jeg klarer meg uten – men det er sååååå godt at de uansett er på plass igjen.
Det er så koselig å få med en morgenstund med kaffe, frokost og glitrende tv
Ellers – tankene spinner litt både hit og dit.
Fibromyalgi – et navn på en diagnose som mange blåser av.
Men heldigvis er det mye forskning på diagnosen.
Og den ligger under revmatiske lidelser og den er ikke å spøke med.
Man hører hele tiden dette med at man glemmer så mye, og så fort.
Tenker en tanke og før man har snudd seg rundt, har man glemt HVA det var…
Glemmer hva ting heter, glemmer navn og hva det egentlig var man skulle si der og da..
Kjenner du deg igjen?
Det er typisk for Fibromyalgi – nemlig FIBROTÅKE !
Bloggeren
MALLEMEY
skriver om dette.
Fibromyalgi: stive ledd – vonde ledd – slitenhet – utmattethet – tåler ikke stress – kvalme – mageproblemer – pust – vandrende smerte – vonde muskler – leter etter ord ved samtaler – husker ikke – svimmel – nedstemt – osv……
Så mye som er likt med revmatiske lidelser og så slitsomt å være den som bærer på en slik diagnose – pluss at det som oftest kommer tilleggsdiagnoser….
Og også slitsomt kanskje, til tider, for den som er involvert i en person med en slik diagnose eller andre diagnoser.
Familie.
Det er ikke enkelt, uansett hvilken diagnose man får.
Det er tøft i hverdagen –
til tider kan det se enkelt ut – men den indre kampen er ikke synlig alltid.
USYNLIG SYK
TAKE CARE!
Plass nr. 50 = LAILAS MAT
Plass nr. 71 = DAMER FOR FAEN
Plass nr. 97 = HUSET PÅ LANDET
GOD NY MANDAG OG STÅ DEG VEL
#fibrotåke #plassnummer50 #plassnummer71 #plassnummer97 #bloggeretopphundre #blogglistentopphundre #bloggtoppen #fibromyalgi #usynligsyk
usynlig syk ja sånn er det ,og en må leve med det sånn er det også ,jeg er helt som en knust krabbe fra topp til tå for tiden ,men en må bare komme seg på beina uansett ,sånn er det :=)
Sånn er det!
Man hører så mye om fibromyalgi. Mange av symptomene passer på meg. Jeg nevnte det for min “gamle” fastlege. Vi tok reuma-prøver. De var negative.
Min nåværende fastlege er ikke helt der. Jeg tror han til å begynne med så ei feit, sliten kjerring og stemplet meg som en av de som ikke ha lyst til jobbe.
Etter hvert har han endret det synet når det gjelder meg.
Nå lurer jeg er det noen sikre måter å diagnostisere Fibromyalgi? Blodprøver etc – eller er det en diagnose som settes symptomatisk, altså ut fra symptombilde?
Mange av de som sier de har fibromyalgi fremstår som mennesker som er sykdommen, og hvor de identifiserer seg først og fremst som pasient. Du fremstår som ei livsglad dame som har en sykdom som du prøver å la påvirke deg i minst mulig grad. Derfor spør jeg deg. Du har liksom litt mer troverdighet for meg.
Tusen takk du
Det var gode ord og kompliment min vei <3
Jeg var på et opphold for fibromyalgi/smertemestringskurs (MURITUNET)der legen fastslo diagnosen. Det er triggerpunkt og anamnesen – hvordan sykdomsbildet har vært…. jeg har tatt blodprøver osv (viser ikke noe der)…. rtg…MR…og jeg tror FIBROMYALGI ligger nært ME f.eks… og leddgikt… Når man leser alt som ligger under fibro kan man jo lure på om ALLE kan ha et snev av dette…?? En tid var det fastlegen som fastsa diagnosen – så måtte en på sykehuset og få vurdering der…. og noen igjen liker ikke denne diagnosen og vil ikke sette den… men den er kommet for å bli….
Ja, jeg vil IKKE være sykdommen… og ønsker ikke gå på denne tabletten som de så svært reklamerer for… LDN eller noe slikt… jeg trener og prøver være så aktiv jeg kan og bruker smertelindring morgen og kveld med paracet og vimovo (vimovo = betennelsedempende)
Ja, som du skriver; ut fra symptombildet…. triggerpunkt…
Trasigt at de lager seg et bilde uten å vite…..
Det å avfeie en tilstand som ‘innbilt’, slik mange gjør med fibromyalgi, blir bare for dumt, og ikke minst respektløst!
Enig!
Usynlig syk er vanskelig! Du skal være tøff for å bære byrden! Gode klemmer <3
Ja det er litt slitsomt til tider…. men slik er det for mange… <3