Turen gjekk til vakre RUNDE og opp veien fra Goksøyr
I dag i godt lag med kjekke Torill 🙂 Vi snakker litt om en ny tur til Italia – Dolomittene – vandring i fjellene
I 2019 var vi i Cervinia – HER – og det ga jo mersmak for fjellgeiter som oss…. heheheh Vi elsker uansett å gå turer i fjellet selv om uttrykket “fjellgeit” ikke er helt oss lenger, kanskje Men vi liker fjellet og turer – små, større og største turene – når vi klarer det 🙂
Rundefjellet
Den er bratt og tung denne veien opp til fjellet – men pompa jobber på og vi kommer oss sakte men sikkert opp bratta
Noen har glemt tiden? Klokka som lå forlatt, i bildet under her 🙂
Vakre farger – ikke helt sol ute i dag, på turen – men flott fargespill i horisonten og ellers på stien og forbi
Blide damer!
En dag blir det tur ned dit igjen også 🙂
Runde fyr
Rundebranden Og kvalsvika ligger og dupper der bak ryggsekken min
Vi tar en pause i Lundeura Stille og fredelig Og, lunden er forduftet – kommer ikke tilbake før til neste vår
Et grepa kvinnfolk er ei sterk dame med tak i. Grepa kommer av det norrøne ordet gripr og betyr ”verdifull”, så et grepa kvinnfolk er ei dame du setter stor pris på.
Ja det bare slo meg, da jeg brukte ordet grepa, i en kommentar i dag 😀
Grepa kar betyr da:
Islandsk *gripa maðr” og norsk “grepa kar” ble i 1903 forklart som “dygtig, ypperlig mand”, i 1938 som “rask, arbeidsom mann”. Altså en verdifull arbeider. I dag er vel betydningen mer i retning av “hyggelig, omgjengelig, god”.
Huhei hvor det går… I dag skrives det 31. august 2023! Jeppsipepsi! Det går unna får man si
Må innrømme at tidenes FØRSTE julegave er i boks! Det har aldri skjedd før Jo, det skjedde en gang før – at jeg var tidlig ferdig med mange – men det blei bare tull – og alt måtte gjøres på nytt, fordi jeg hadde glemt hva jeg hadde kjøpt, og fordi plutselig så var ikke den gaven så lur allikevel… Sånn kan DET gå… Derfor handler jeg aldri julegaver før november, egentlig Men altså, EN julegave er i boks. Fornøyd med det!
Og, det er faktisk lenge til jul!
Og ellers.. Det er siste sommerdag i dag… Men, det kan komme flere sommerdager uansett Indian summer er jo noe vi kjenner til både inn i september og oktober og av og til i november også. Der sola varmer og en oktoberdag blir som en sommerdag i juli. Jeg håper de som nå har hatt flom og regn i uoverskuelig tid, får en god høst!
Den politikken Man blir så skuffet Og så tenker man; hva er det de driver med Og da tenker jeg spesielt på eldrepolitikken De har sagt det samme i uoverskuelig fortid Det er en skam! Det er så uverdig som det kan få blitt Kan ikke bare staten komme inn og bevilge så og så mange sykehjemsplasser der det trengs La kommunene få det beløpet som trengs for NYE plasser For vi trenger FLERE plasser – ikke “bare” pusse opp eldreomsorgen Jeg bare lurer på HVA ER DET DE STYRER MED? Millionlønner og toppledelser og toppsjefer og topp… Det sitter rett og slett for mange på kontorer rundt om og skal deligere og deligere og lure på og styre på…og skal ha sine lønner hver eneste måned Også sitter det en haug med partier og bare krangler Hva er det med dette landet? Er det ikke nå vi burde smelle til med oljepenger for å støtte landet så det ikke faller totalt mellom to stoler Hanke inn industrien som er på full fart ut av vårt land… Når ikke mennesker vil utdanne seg innen helse og omsorg… Sparing sparing og latterlig atter sparing Hvorfor det? Norge HAR penger! Kjenner jeg blir eitrende forbanna og lei meg Nå må disse partiene slutte å krangle – og heller bli enige om hva som er viktig – og åpne pengesekken for eldreomsorgen og flere hender Fy for en skam Rett og slett…. Og for ikke å snakke om sykehus, skoler osv… Hva er problemet med å bruke penger som vi har? Vi må ta vare på Norge!
Og for all del, jeg er ingen ekspert, men ser jo hvordan det er mange steder, og har erfart og erfarer selv – og det gjør vi alle etter hvert… erfarer… Fortvilte pårørende…
Og den politikken; vi er bare mennesker alle sammen
Eg kunne hatt eit heilt anna liv, om eg hadde valgt annerledes den gongen Men eg valgte slik, og sånn vart det Og hadde eg valgt annerledes den gongen, kven veit…. Eg er glad i det livet eg har i dag, veit ikkje om noko anna Men tanken kan slå inn av og til; kva om… Hvis, om og men… Korleis hadde det vore Noko heilt anna, heilt sikkert Tanken slår meg, og eg er takknemlig for det eg har Mine flotte to, og livet eg har erfart på godt og vondt Fortida kan spele inn av og til, men den høyrer ikkje til her og no Det gjer eg og mine ❤️
Og hadde tenkt meg på en liten fjelltur… men, valget falt på å dra til Kvalsvika og klippe plen – og det er trim nok i seg selv Og etter den jobben var ferdig, skinte sola og det var 17 grader ute, og valget falt på vakre Mulevika Jeg hadde pakket med badeklær – for et bad skulle jeg ha uansett – men hadde jo ikke bestemt meg hvor.
MULEVIKA
Over elva her har jeg gått siden jeg var liten – de somrene det var fint, og vi dro til Mulevika for å bade og nyte sommerdager Det er slike minner som kommer når man er på kjente trakter Små føtter som løp over steinene….
Et hjerte av tang og tare…
Man blir jo bare så fornøyd når temperaturen i havet er som den er nå
Det var herlige bølger i dag!
Og litt større bølger…. ikke noe problem å dukke seg her 😀
Bare lekkert med saltvann på kroppen Og så er det turen tilbake til bilen Som sagt; godt med alt som er gjort 🙂
Korleis kome igjennom og over Akseptere tidens mange endringer Som å sjå i spegelen og tenke; jepp du er strålande Rynker her og der, og uønska hår her og der Sånn er livet og det er berre lekkert Positiv tenking lyftar opp alt som har falt ned Njaaa eg veit ikkje Pass på no, ikkje tenke negativt Å sjå i spegelen må til – men om ein ventar til litt ut på dagen, då kanskje… Nei, ein er som ein er – ikkje sant? Kva er alternativet – bruker å kome som kommentar Ja, kva er alternativet? Gjere noko med det? Oppstrammande kremar og kampen mot tyngdekrafta Neeeii… det er som det er? Ja faktisk
Å være motivert er å være engasjert, aktiv og handlende. Når du er motivert, har du pågangsmot, du er nysgjerrig, og du ønsker å oppnå noe. Motivasjon er den energien eller drivkraften som får deg til å starte noe, og som holder deg i gang, slik at du får gjennomført det du holder på med.
Tur eller ikke… Det er ikke snakk om å hoppe over… Men hvor… Trene? Aktiv treningssenter… ? Melde meg ut? Nei, må stå der en stund til – formen blir nok bedre – og kan fortsette med yogatimer og spinning og slikt… med tiden… Det er tanker som flyr… Hva skal man orke Hvordan gripe an…
Jeg har funnet ut noe da… Jeg starter med planke FØR jeg går ut døren på min morgen/formiddagstur Jeg startet med 40 sekunder og legger på 5 sekund hver dag… eller den dagen jeg er klar for å øke Ja, jeg har nettopp begynt med det.. nesten… og i dag tok jeg 50 sekund Kanskje blir det flere dager med samme sekund, men ikke mindre – og når jeg er klar, øker jeg til 55 sekund osv… styrke! Også avslutter jeg økten med posisjonen “Childspose”
Balasana
Engelsk
Childspose
Norsk
Barnets posisjon
Beskrivelse
Balasana utvinnende og beroligende posisjon. Den kan brukes alene for å roe tankene og komme ned i noen minutter, eller for å lande i for å finne pusten og ro i mer flytende og anstrengende sekvenser.
Childspose er en god meditasjons-posisjon 🙂
Planke styrker kjernemuskulaturen!
Planken er en av de aller beste øvelsene for kjernemuskulaturen, som er de musklene som støtter opp rundt ryggsøylen. Så ikke bare får du stramme magemuskler som gjør at du får en flott og veltrent mage, men du får også stabilisert ryggsøylen og trent de dypereliggende musklene som holder bukhulen god på plass.
Jeg er jo opptatt av trening – og derfor er det denne planken jeg fokuserer på – i tillegg til turen ute i vår natur. Det føler jeg meg foreløpig fornøyd med Det er som min lege sier; ver stolt av det du klarer – ikke tenk på alt du IKKE klarer eller mestrer
Det er viktig å tenke slik – men til tider veldig vanskelig 🙂 Ja, smilefjes – for jeg vil så mye og må begrense – og det begynner å bli ok For jeg klarer ikke det jeg ser for meg pga rett og slett dårlig helse Jepsipepsi! Dårlig helse! Kroniker! Muskel og leddsmerter Nervesmerter Hva som er først eller sist spiller ingen rolle… det er der både det ene og det andre… Synlig og mindre synlig og helt usynlig
Det er noe med å akseptere en ny livsstil Se på hva som er viktig Se hvor jeg er i livet Være takknemlig Ikke strebe etter det perfekte For hva er det perfekte Det finnes nok ikke noe slikt – bare at man vil være noe man ikke klarer Og det sliter ut det indre tankekjøret som ikke gir seg vil vil vil vil klarer ikke klarer ikke klarer ikke FUCK! Ja, av og til ….
Men så kommer man dit hen, ser på seg selv og tenker; jepp – jeg er bra nok som jeg er Hvem og hva er det du jager etter å tilfredsstille – jo – ideene dine og tankene dine og alt du ser rundt deg – og forventningene du tror andre har til deg Skjerp deg! Du er bra nok Pep-talk! Og det hjelper litt Takk og lov for gode venner som er ærlige! Motivasjonen ligger der og lurer Og jeg får den fra deg og deg og deg Og av og til fra meg selv 😀 Tusen takk!
Motivasjonen gjorde at turen gjekk til vakre Flø Hente energi Så er jeg ganske motivert til å øve tekst og forberede til korøving Hurra! Motivasjon, kom igjen, du er så velkommen! Og jeg skal passe godt på deg – i allefall innimellom 🙂
Når eg ser på deg, ser eg det levde livet Når eg ser på deg… Skulle ynskje du var “berre godt vaksen” – slik som eg er no Men du er meir enn godt vaksen Du er ustø og litt “gamal” vorte Tenk om… Det er lov å tenke slik Tenk om… Og kvifor… Eg vil ha deg her resten av livet Og kvifor går det ikkje? Fordi det er slik det er, livet Og vi fylgjer på
Eg ser på deg og ditt levde liv Kor modig du har vore – og fortsatt er Men eg vil ikkje sjå deg svak Vil sjå deg sterk og slik du var Men du er som du er, og eg er takksam for det Ser meg heldig som har deg, knytepunktet Ei velsigna mor og saknet av ein velsigna far Velsigna – fordi eg føler takksemd Så heldige vi har vore, og fortsatt er Og eg håpar det gjenspeglar seg i oss