Opp og gĂĽ med medlemmene i revmatikerlager vĂĽrt. Vi tok turen over Heid i dag og kosa oss og tok bilder â noen av oss i styret. Og det neste er ĂĽ fĂĽ igang en tur hver onsdag â for medlemmer â ut pĂĽ tur uansett vĂŚr og vind.
HĂĽper det blir mange som stiller!
Vi er gode sammen og det er godt ĂĽ kunne mestre sammen og fĂĽ til noe sosialt. Fokusen pĂĽ âusynlig sykâ. Opp og gĂĽÂ â hver onsdag đ Dette blir spennende!
Â
Â
Jeg kommer til ĂĽ dele litt av og til med dere, om hva som skjer disse onsdagene. Om det blir stor oppslutning đ
1 tsj gjĂŚr 1/2 tsj salt 1 dl havregryn 1 dl fibramel 1 dl varmt vann (varmere enn lunka) 2 ss rapsolje Eltes med hvetemel til en fast og fin deig. Heves
Fyll: 2 ss melange 1 liten charlottløk hakkes opp litt purreløk hakkes opp litt chili hakkes opp litt ruccola hakkes opp litt paprika hakkes opp 2-3 ss mais litt pepper og blandingskrydder 1 kjøttpølse hakkes opp
Og alt surres i steikepanna
Tilsett hakkede tomater tilsatt f.eks basilikum og oregano La det smĂĽkoke litt i steikepanna
Det fins sĂĽ monge slags âsjukeâ. Og eg har nok hatt monge âsjukeâ. Men, ei sjuke eg ikkje har, er âvĂŚr-sjukaâ. Eller jauâŚâŚ.. Eg hugsar eg hadde âvĂŚr-sjukaâ pĂĽ -90 talet đ hehehe Eller rundt der, dĂĽ eg budde pĂĽ austlandet. NĂĽr eg besøkte sunnmøre og det ofte var kaldt og grĂĽtt og kalde nordavind, mens det pĂĽ austlandet pĂĽ denne tida var vĂĽrlig og varmt og fint. Men, eg har tilegna meg den eigenskapen at eg ikkje bryr meg so mykje om vĂŚret lenger, utan om nĂĽr det er meldt orkan og full storm. Det stressar meg for det kan kome med øydeleggjelsar. Men ellers; ikkje vĂŚr-sjuk! Heldigvis! For pĂĽ disse kantar har vi mykje vĂŚr kan man sei. VĂŚr skapar folk?
For det trur eg pĂĽ â at vĂŚret gjer oss litt meir uthaldande kanskje?
Eg er glad eg ikkje er vĂŚr-sjuk â for dĂĽ hadde eg ikkje komt meg ut og sett alt det flotte som er i naturen.
Det flotte lyset som kjem fram mellom skyene. Det flotte lyset som kjem fram etter ei regnbyge eller nür skyene üpnar for eit solgløtt.
VĂŚret ser eg ikkje pĂĽ som noko hinder for ĂĽ kome meg ut.
Men at det kan vĂŚre eit tiltak ĂĽ kle seg nĂĽr det regnar eller bles eller haglar eller snøvar, ja eg har full forstĂĽelse for det đ
Eg tenkjer det er godt ĂĽ kome seg ut uansett.
Mestringsfølelsen nĂĽr ein har komt seg ut og kjenner at det er heilt topp allikevel đ
Det er klart det er kjekkast nür sola skin og det er tørt pü büde vegen og fjellet. Men det er no berre ü kle seg etter forholda og kome seg ut! UT Pà TUR!
Den tida vi er inne i no, har eg ikkje lĂŚrt meg ĂĽ grue meg til enno. Eg veit den gir meg store plager, som astma og allergi. Eg gleder meg over vĂĽren og hiver innpĂĽ med det meste eg fĂĽr pĂĽ resept no om dagen.
At naturen, som eg er sĂĽ glad i, skal plage meg slik, fĂĽr eg ta som det kjem. Intet ĂĽr er likt.
VĂŚr-sjuka er ikkje noko for meg â men eg veit no aldri om den kjem innom meg ogsĂĽâŚâŚâŚ HĂĽpar ikkje det!
Eg har nok av andre sjukerâŚâŚâŚÂ  đ
Det er noko med det at dagen vi har fĂĽtt i gĂĽve i dag, den kjem aldri igjen. Den forsvinn og vi lagar eit minne â og enda ein ny dag kjem til oss.
Og sĂĽ har vi gĂĽtt #gullrekka â hunden og mennesket. Og tenkt pĂĽ dette med âvĂŚr-sjukeâ og alt det flotte i naturen.
Livet kan vÌre som ein dans pü roser. Det KAN vÌre slik. Heilt til livet tek ein sving, enten ein slak sving eller ein krapp sving, og det dansast ikkje lenger.
Hjemmelaget- og inneholder: 1 neve ruccola 1 neve feldsalat mix en bit av chili 1 gulrot 1 sitron 2 appelsiner 1 eple litt rød paprika litt broccoli litt ingefÌr
Psykologisk tankespinn? Ă lage seg forventninger og psyke seg opp for noe man gruer seg til. Jeg har satt tusenvis av injeksjoner pĂĽ andre mennesker, men nĂĽr det kommer til meg selv â har jeg blitt en âpyseââŚâŚ. Skrekken har satt seg â og jeg klarer ikke forandre pĂĽ det. Jeg er redd nĂĽr det gjelder injeksjoner og blodprøver. Alt som har med det jeg IKKE har kontroll pĂĽ selv. Og nĂĽr det gjelder psykologisk rett â ja sĂĽ har det med det at jeg pĂĽ forhĂĽnd for en injeksjon, som i dag, nĂĽr jeg skulle ta allergisprøyte, psyker meg opp, og psyker opp det stedet injeksjonen skal skje pĂĽ â for det bestemmer JEG.
Er du med?
hehehe
GĂĽr det an ĂĽ psyke opp et visst sted pĂĽ kroppen? Joda, det stedet jeg føler meg mest trygg pĂĽ der og daâŚ. Men sĂĽ var det bare det at stikket havnet litt annerledes enn etter MIN plan! Og da skvetter jeg til vettu.
MĂĽtte beklage til vedkommende og si at psykologisk sett og rett var jeg innstilt pĂĽ at stikket skulle vĂŚre lenger ânedeâ pĂĽ sidaâŚâŚâŚâŚ Men det gjekk heilt fint.
Og nĂĽ har jeg rett og slett blitt ny!
Er ikke tungpustet og kroppen liksom bare slapper av og er annerledes. Det er helt tipp topp lollipopp ü føle at nü blir det en ny hverdag selv om allergien sitter der. Kenacort er tingen for meg!
Etter et par nattevakter â og bittelitt søvn i dag, er det opp og hoppe. En grĂĽ dag. Det har vĂŚrt mye mye vind og regn, og egentlig et vĂŚr det er godt ĂĽ bare ligge med dyna over hodet. Men det er ogsĂĽ godt ĂĽ komme seg opp og starte dagen! Jeg skal til apoteket og hente ut allergisprøyta og fĂĽ satt den! NĂĽ er jeg sĂĽ tungpustet at halva hadde vĂŚrt nok.